První elektrické kolo – elektrocykl

Elektrocykl – elektrokolo

Pokud se ještě na něco pamatuji, rád bych zachytil několik vzpomínek na tatínkovy pokusy s elektrickým kolem, nebo, jak on to nazýval „Elektrocykl“. Nevím, jak je to možné, ale mne už jako malého kluka posedla touha jezdit „na elektriku“.

Pokusím se popsat zařízení, která sestrojil můj tatínek a nakonec já.

Elektrocykl elektrokolo historie příběhy
Elektrocykl elektrokolo historie příběhy

Pokud se pamatuji ( bylo mě kolem čtyř let ), tatínek si vypůjčil, přes maminčiny důrazné protesty, kožený řemen ze šicího stroje. Pak upoutalo mou pozornost na zadním kole tatínkova kola, z plechových segmentů vytvořená řemenice. Byly to vždy dva plechové segmenty na sobě, jejich okraje byly rozehnuty a tak vznikla „řemenice“ právě pro ten kožený řemen z maminčina šicího stroje. Na zadním nosiči kola byl drátem přivázán elektromotor. Na rámu kola byly pověšeny dva akumulátory na tatínkově řemeni od kalhot. To si pamatuji proto, že maminka opět silně protestovala. Dobře věděla, že řemen od kalhot vidí naposledy v celku.

Jak kolo jelo si již nepamatuji, jen řemen od šicího stroje zřejmě prokluzoval při malém opásání řemenice na motoru, a přetrhl se. Řemen od kalhot také nevydržel, kyselina sírová z akumulátorů udělala své. Maminka se zlobila.