SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ – kopie 16mm
Prý jako tříletého kluka, vzali mne rodiče do biografu na film SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ. To bylo snad asi v roce 1939 – nikdo si to přesně nepamatuje…Vše probíhalo normálně až do doby, kdy se ze zlé královny stala ošklivá ježibaba. Prý jsem spustil děsný řev a rodiče mne z biografu musili odnést.
Někdy v době druhé světové války jsem dostal krásnou knížečku s obrázky z filmu Sněhurka a sedm trpaslíků. Zbožňoval jsem tu knížku! Někdy o vánocích jsem dostal hadrového Šmudlu-nádherně zmazaného Šmudlu z filmu Sněhurka. Bylo nemyslitelné, jít večer do postele bez Šmudly!!!
Jednou večer, když jsem vlezl do postele, zaškrábalo cosi na dveře a ozval se hlásek Šmudly. Bylo mi sice okamžitě jasné, že to byl táta, ale povídali jsme si dlouho se Šmudlou! Chudák táta—každý večer jsem volal z postele na Šmudlu a Šmudla chodil pravidelně si se mnou povídat. Celý den jsem se těšil na Šmudlu!! Když jsem byl rok u dědečka a babičky v Bubenči, Šmudla nemohl samozřejmně večer přicházet, ale zato babička starostlivě opravovala Šmudlu, zašívala trhliny, docpávala vysypané dřevěné piliny a udržovala tak Šmudlu v celistvosti. Jak Šmudla skončil si už nepamatuji, ale po tátově smrti nemohl už logicky přicházet…
Ten nádherný film v mé paměti nabýval přímo pohádkové nádhery!! Jenže film byl zakázaný za války i za socializmu… Jak jsem získával známosti, snažil jsem se od někoho ten film půjčit. Až se mi to jednou povedlo!!! I když je to příhoda stará nejméně 65 let, pozapomněl jsem raději podrobnosti…
A tak jsem dostal na jeden den půjčenou starou pětatřicetimilimetrovou kopii asi z roku 1937!! Byla půjčena tajně, byla doslova rozsekaná, a PRUDCE HOŘLAVÁ!! Dnes bych tu odvahu, nebo riziko asi u sebe nanašel, ale tenkrát, když mi bylo asi čtyřiadvacet….
Video začíná školením na promítače ve středisku Ústřední půjčovny filmů v Klánovicích Tam jsem se vyučil promítačem a vykonal potřebné zkoušky. Získal jsem legitimaci promítače a ujištění kolegy, že..„Teď už smíš vyhořet, máš na to papír!“ -To bylo ještě v době, kdy většina filmů 35 mm byla na nitrátové podložce, prudce hořlavé.
V Klánovicích jsem také získal přátele, kteří mi na jeden den pětatřicítkovou kopii Sněhurky-z roku 1937, tajně půjčili. Jak uvidíte, kopie byla již označena jako nepromítatelná, pro značné opotřebení. Dal jsem si velkou práci s její opravou-spíše záchranou.
Pak jsem stvořil z projektoru 35 mm, kamery 16 mm a hranolu kopírku. S mnoha radami kolegů z optického oddělení jsem se dozvěděl, jak to nedělat…Abych ušetřil filmový matriál 16 mm, měla kamera nastavenu obrazovou frekvenci 16 obr/ sec. Že to nejde, jsem nebral vážně a doufal, že tam interference-bez synchronizace a různé obrazové frekvence, nebudou…
Promítání prudce hořlavé rozbité, kopie pomocí obloukovky, jen zvyšovala tok nervů!!
Byl téměř zázrak, že jsem nezpůsobil neuhasitelný požár-prý bylo nade mnou několik strážných andělů s hasičáky!!!
Vyvolávání šestnáctimilimetrové kopie (také hořlavé-její získávání z filmu 35 mm je na Fugnerfilmu
( https://www.youtube.com/watch?v=Ld8pVXbAs5I&t=4s ) bylo také vzrušující.
Vyvolávání šestnáctimilimetrové kopie.
První vývojka inverzního vyvolávání musila mít teplotu 9°C. Opravdu, devět stupňů Celsia, aby se obraz vyvolal dříve, než závoj starého filmového materiálu!! Teplota se udržovala přihazováním ledových kostek do vývojky během vyvolávání…
Nedovedu si dnes představit, kde jsem bral tu sílu k realizaci…Po usušení, sestříhání jsem na film nanášel magnetický lak Emgeton, který mi chemici upravili, aby držel na nitrátovém podkladu…Nanášení magnetického laku na film, je také na Fugnerfilmu. ( https://www.youtube.com/watch?v=b3JOAfIdRhM ) S nanášením magnetického laku mi pomáhal tehdy čtrnáctiletý člen Elektrokroužku, který to také natočil…
Nanášení magnetického laku na film 16mm
Pak následovalo ozvučení filmu…..zesynchronizovat zvuk s obrazem DOMA, to nelze popsat. Podívejte se teď na ukázku kopie-nutno opět připomenout, že film běží 16obr./sec a videokamera 25obr./sec. Bez synchronizace.
Povšimněte si cestování obrázků ze strany na stranu nepřesně řezaným materiálem (nutná přesnost kolem setiny mm). Obrázek také trochu poskakuje nahoru a dolů-dodržet přesnost děrování v setinách mm, je také malý zázrak. Vše je zachyceno na Fugnerfilmu.
Konec fimu je pro mne velice smutný….
Ukázka filmu SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ
– zvuková kopie 16 mm
Odkaz na stažení ukázky celého filmu ve formátu .mpg o velikosti 106 Mb zde:
cernobila-snehurka-a-sedm-trpasliku-film-16mm
Pane Fügner, jakožto váš dlouholetý fanoušek bych vám chtěl poděkovat za všechny vaše příspěvky ze života a praxe ať už zde na tomto webu nebo na vašem YouTube kanálu. Všechno to jsou unikátní svědectví doby i vaší nevídané vědomosti ve věcech, důmyslu pro řešení i dovednosti. Byla by obrovská škoda, kdyby jste se nikdy s těmito věcmi nesdělil a byly ztraceny času. Lidí s tak zajímavým životem propleteným technikou ať už elektro či filmovou je věřím málo, o to vám patří větší dík, že jste se podělil. Stejně tak si zaslouží dík i vaše snaha vést mladé ve vašich kroužcích v průběhu let. Ať vám zdraví slouží a ať máte každý den pokud možno pěkný.
Zdravím! Děkuji za krásný komentář. Vždy, když se někdo ozve, že se mu povídání líbí, mám radost! Nevím proč, ale mám vždy pocit, že povídání je moc dlouhé (krátké) a nikoho takové blbosti nemohou zajímat. Ještě že mám kluky v elektrokroužku, jejich bezprostřednost a snad vždy dobrá nálada (i když dostanou sardel třeba z češtiny) je pro mne na týden elixír mládí…..
Fűgner.