POSVÁTNÁ KRYCHLE – ze školních lavic…

POSVÁTNÁ KRYCHLE.

Když jsem chodil do deváté třídy, nalezl jsem v knihovně po dědečkovi knihu napsanou věhlasným hvězdářem panem Flamarionem. Nepamatuji se na nic bližšího, ale mám pocit, že pozorováním nádher hvězdné oblohy, pan Flamarion dospěl k zajímavým názorům. Kousek jsme četli s kamarádem Petrem, který byl třídním smíškem. Petr ihned zosnoval jakési posvátné obřady, které u mne vzbudily škytavku ze smíchu.


Neměli jsme ale nic, co by bylo možno uctívat, až naše oči padly na papírovou krabičku. Myslím, že v ručních pracích nás paní učitelka Vlčková naučila skládat z papíru nádherné krabičky (umím dodnes). Slepením dvou krabiček vznikla jakási papírová krychle a jejím natřením tuší načerno, vznikla POSVÁTNÁ KRYCHLE.

Obr. 1 Petr a já
Obr. 1 Petr a já

Petr ihned vymyslel uctívání, které u mne vzbuzovalo salvy smíchu. Jak se to celé dostalo až do třídy, se již nepamatuji. Jisté je, že Petrovo uctívání a posvátné obřady vzbuzovaly v celé třídě salvy smíchu a usnesli jsme se-celá třída kupodivu i s děvčaty-že POSVÁTNÁ KRYCHLE bude viset nad tabulí a před každou hodinou bude uctívána. Obřady byly vedeny Petrem s velkou vážností, ale posléze doprovázeny salvami smíchu.

Netrvalo dlouho a prozradila se celá akce učitelskému sboru. Byl to značný průšvih zvláště v době socializmu, kdy by to MOHLO být hodnoceno značně záporně, jako přímo něco zpátečnického!!

Vyšetřování nás ale utvrdilo v dalším uctívání, protože jsme měli bezmeznou psinu z toho, že bláboly berou vyučující vážně, zatím co my měli ze všeho strašnou srandu! Vrchol tomu nasadila událost v posluchárně fysiky, kdy nás navštívila paní ředitelka Veselá, aby nám přednesla kázání o nevědeckém přístupu k nějaké posvátné krychli!

 

Obr. 2 - Paní ředitelka Veselá.
Obr. 2 – Paní ředitelka Veselá.

Neuvěřitelnou náhodou otevřením dveří paní ředitelkou do posluchárny, vznikl průvan, s rachotem se otevřelo veliké okno a shodilo dva veliké květináče s květinami na zem. Květináče se rozbily a celá třída sborově pronesla TO JE POMSTA POSVÁTNÉ KRYCHLE!! Všem nám bylo jasné, že to byl průvan, ale působilo nám potěšení, předstírat pomstu posvátné krychle PŘÍMO PŘED PANÍ ŘEDITELKOU. Museli jsme vyslechnout kázání o vědeckém přístupu, že to nebyla pomsta POSVÁTNÉ KRYCHLE, ale průvan-což nám bylo jasné, ale ta sranda, že učitelé nás brali vážně!!

Nakonec se provalilo, kdo tu knihu přinesl A JAK JE MOŽNÉ, ŽE TY, SYN PANÍ DOKTORKY, MŮŽEŠ VĚŘIT TAKOVÝM POVĚRÁM!!! Pravděpodobně to paní ředitelka telefonovala mé mamince a nepřejte si číst, jaký byl doma cirkus. Musil jsem vyslechnout hrozné věci ale nemohl jsem maminku zastavit ve výčtu možných politických katastrof z černé papírové krychle!!

Obr.3 Paní učitelka Vlčková.

Když konečně maminka trochu vystydla, všechno jsem jí vysvětlil, jaká to je sranda, když si učitelé myslí, že krychli bereme vážně!!! Po delším vysvětlování maminka asi došla k názoru, že na tom OPRAVDU JE něco k smíchu, ale v těch letech a té politické situaci to asi tak úplně k smíchu nebylo.
Domýšlím se, že asi maminka zavolala paní učitelce Vlčkové, která byla vždy přístupná k rozumnému vysvětlení. Chudák babička dostala také svůj díl, že takové knihy mi nemá půjčovat, KDYŽ VÍ, JAKÝ JSEM PUBERŤÁK!!

Druhý den se začal hodinou matematiky, samozřejmně s POSVÁTNOU KRYCHLÍ NAD TABULÍ. Vešla paní učitelka Vlčková, zpozorovala POSVÁTNOU KRYCHLI, zastavila se pod ní a obřadně se jí uklonila! Okamžitě vypukl huronský řev celé třídy a POSVÁTNÁ KRYCHLE SKONČILA V KOŠI. No to přeci nemá cenu v akci pokračovat, když paní učitelka Vlčková přistoupila na hru!!

Fotografie POSVÁTNÁ KRYCHLE

POSVÁTNÁ KRYCHLE [060]